Uşak Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi

Uşak Ekonomisi Sempozyumu” 16 Kasım 2023 günü fakültemizde geniş bir katılımla gerçekleşmiştir.

Sempozyumun açılış programına rektör yardımcıları, Uşak belediyesi temsilcisi, Uşak ticaretinin ve sivil toplum kuruluşlarının önde gelen temsilcileri, uygulamalı bilimler fakültesinin dekanı Prof Dr Nesrin Ada, Ahmet Tufan Güven katıldılar. Dekan Nesrin Ada konuşmasında sempozyumun Uşak için öneminden bahsederek emeği geçenlere teşekkür etti. Açılış konuşmacısı olarak Fransız diplomat François Naucodie Katıldı.

Sayın Naucodie konuşmasında Avrupa Birliği, Avrupa Birliği Türkiye ilişkileri, güncel gelişmeler ve detaylar hakkında bilgi verdi. Fakültemiz Dekanı Prof Dr Nesrin Ada konuşmasında “ Sempozyumun amacını şöyle ifade etmiştir. “İçinde yaşadığımız bu kadim şehre Cumhuriyetimizin 100. yılında ekonomik gelişmeler ışığında katkı sağlamaktır. Bu amaçla akademisyen arkadaşlarımız sektör temsilcileriyle bire bir onlarca görüşme gerçekleştirdiler. Araştırmalar ülkemizin, daha güçlü becerilere sahip, daha iyi yetişmiş, analiz ve entegrasyon kabiliyeti yüksek nitelikli ve donanımlı insan kaynağına ihtiyacı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bilinçle, toplumumuzun ihtiyacı olan “nitelikli insan” kaynağı arayışına cevap vermek için çaba göstermekteyiz. Gelişmiş ülke uygulamalarına baktığımızda akademik çalışmalar ışığında, sektör uygulamalarının birlikte yürüdüğünü görmekteyiz. Yani sektörün ekonomik döngüsü olmadan kalkınmanın olamıyacağı açıktır. Uşak ekonomisine katkı niteliğinde 18 Tebliğ hocalarımız tarafından sunulacaktır. Şimdiden Sempozyum çıktılarının hayırlı olmasını dilerim. Uşak'ın ticaret yolları üzerindeki stratejik konumu ve farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmasından kaynaklanan tarihsel önemi, tarih boyunca ekonomik bir merkez olarak süregelen statüsünün altını çizmektedir. İl, bazıları çağdaş kimliğini şekillendirmeye devam eden çok sayıda ekonomik dönüm noktasına tanıklık etmiştir. Özellikle il, ilk Şeker Fabrikası'nın, İplik Fabrikası'nın kurulması ve Anadolu'ya elektriğin getirilmesi gibi öncü başarıların mirasına sahiptir. Ayrıca Türkiye'nin ilk Garantili Battaniyesi'nin doğduğu yer olma özelliğini elinde bulundurmuştur. Bu ekonomik dönüm noktalarının ötesinde il, dünyanın en büyük ikinci kanyonuna ev sahipliği yapması ve ünlü Karun Hazineleri'ni koruması gibi kültürel, tarihi ve coğrafi zenginlikleriyle de gurur duymaktadır

Herhangi bir ilin ticari canlılığını derinden etkileyen birkaç kritik faktör vardır.

Bu çok yönlü unsurlar coğrafi konum, ticaret merkezlerine yakınlık, ulaşım ağları, iklim koşulları, arazi yapısı, enerji ve iletişim altyapısını kapsamaktadır. Bu bağlamda Uşak, İzmir'in ticari interlandında yer alarak stratejik bir avantaja sahiptir. Tarihsel olarak Batı ticaretine açılan bir kanal olan hareketli İzmir Limanı'na yakın bir konumda bulunan Uşak, tarih boyunca yabancı tüccarları kendine çekmiştir.

Büyük bir ilgiyle izlenen sempozyum sonunda teşekkür belgeleri ve plaket takdimi yapıldı.

Öğlen yemeğinin ardından paralel oturumlara başlandı. Yüz yüze online ve hibrit oturumlarda Uşak ekonomisine ilişkin önemli konular ele alındı. Başarılı bir şekilde geçen sempozyumun Uşak ve çevresine faydalı olması temennisiyle sempozyum sona erdi.


18 Kasım 2023